Aday Öğrenci Bilgilendirme
saat
ÜNİVERSİTEMİZİN SAĞLAYACAĞI OLANAKLAR
SOSYAL HAYAT
LİSANS ve YÜKSEK LİSANS DEĞİŞİM PROGRAMLARI
Öğrencilerimiz, Avrupa ve Amerika’daki eğitim kurumlarıyla yapılacak Erasmus gibi ikili değişim anlaşmalarıyla değişim öğrencisi olabileceklerdir. Ayrıca anlaşmalı üniversitelerde bir dönem veya bir yıl süreyle eğitim olanağından yararlanabileceklerdir.

ULUSLARARASI YAZ OKULLARI
Laureate International Universities’e üye olan Avrupa ve Amerikan üniversiteleri ile yaz okulu programı için anlaşmalar yapılacaktır. Bu çerçevede düzenlenecek olan yaz okulları 3 ya da 6 haftalık modüllerden oluşacaktır. Yaz okulu programlarında öğrenciler tercihlerine göre mühendislik, fen, işletme sosyal bilimlere ilişkin derslerin yanı sıra, İngilizce ve kültür sanat dersleri de alabileceklerdir. Bu üniversitelerde yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yaz okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler, aldıkları dersleri Erzurum Teknik Üniversitesi’ne transfer edebileceklerdir.

ETÜ KARİYER MERKEZİ
Bu merkez, öğrenci ve mezunlarına bireysel, akademik ve profosyonel gelişim süreçlerinde kendi yeteneklerini keşfetme, hedeflerini belirleme ve gerçekleştirme yolunda yardımcı olabilecek kaynak ve hizmetleri sunacaktır. Bu sayede öğrenciler işverenlerle bir araya getirilerek staj ve iş imkânları sunulacaktır. ETÜ Kariyer Merkezi, Üniversite-Sektör işbirliği çerçevesinde yürüteceği çeşitli etkinliklerle (teknik geziler, seminerler, sertifika programları vs.) öğrencilerin iş dünyasını tanımalarını, sektörel tecrübelerden faydalanmalarını hedeflemektedir. Böylece öğrencilerin teorik bilgilerini pratik bilgilerle takviye etmeleri, edindikleri deneyimlerle kariyerlerine bir adım önde başlamaları ve daha öğrencilik yıllarında iş hayatıyla aynı dili konuşmayı öğrenmeleri hedeflenmektedir.
ULAŞIM
Tarihin ilk dönemlerinden beri bir yerleşim yeri olan Erzurum, Türkiye’nin ondördüncü ve Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük kentidir. Erzurum uluslararası havayolu, karayolu ve demiryolu hattı üzerindedir. Erzurum Teknik Üniversitesi kampüs alanı, havalimanına ve otogara 5 dakika mesafededir. Bu havaalanından yapılan direkt uçuşlar Erzurum’u Türkiye ve Dünya’ da önemli pek çok noktaya bağlamaktadır. Erzurum İstanbul’ a 1 saat 30 dakika, Ankara’ya ise 1 saat uçuş mesafesindedir.


BARINMA
Erzurum Teknik Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu Üniversitemize bağlı bir yurttur.
Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 10 dakika, Merkezi Derslikler Binasına 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.
Yurdumuz, çağdaş yönetim anlayışıyla, başarının çalışma şartlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunun bilinci içerisinde öğrencilerine rahat, huzurlu, sıcak ve güvenli bir ortam sağlamayı amaç edinmiştir.
Kampüs alanımız içinde, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 40.000 m² 'lik alan üzerinde, 7 bloktan oluşan 1500 kişilik yurt bulunmaktadır.

SPOR
Öğrencilerimizin ders dışı zamanlarını değerlendirebileceği, spor alışkanlığı kazanabileceği, üniversitemize yakın ve erişebilir birçok spor tesisi bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli kış sporları merkezi olan Erzurum, 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin önemli ve öncelikli kayak merkezleri arasında yer alan Erzurum, kayak sporu ve kış turizmi açısından uluslararası bir merkezdir. İlde yer alan kayak merkezleri, buz hokey salonları, curling salonu, atlama kulesi öğrencilerimizin aktif kullanımına açıktır.

SAĞLIK
Erzurum Teknik Üniversitesi’nin mediko sosyal hizmetleri, Sağlık ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Öğrencilerimiz üniversitemiz bünyesinde sağlanan ücretsiz sağlık hizmetleri yanında Doğu Anadolu Bölgesinin merkezi konumunda olan Erzurum’un sağlık alt yapısından da yararlanabileceklerdir. Şehir merkezinde, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Devlet Hastanesi, Üniversite Hastanesi, Özel Hastaneler öğrencilerimizin hizmetinde olacaktır.

TARİH - KÜLTÜR - SANAT
Erzurum zengin tarihi eserleri, tabii güzellikleri, dağ ve kış sporları, kaplıca ve ılıcaları, alternatif ve modern tıp merkezleri ile yaşam kalitesi yüksek bir şehirdir. Şehirde birçok kültürel faaliyet imkânı bulunmaktadır. Bir üniversite şehri olan Erzurum, eğlence programları, konser, sergi, film, prodüksiyon ve diğer kültürel şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

444 5 388