Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS ÖBS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İrfan Kaymaz TRT Erzurum Radyosuna konuk oldu.

Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Kaymaz TRT Erzurum Radyosunda üniversitelerde gerçekleştirilen çalışmaların ürüne dönüşme süreçleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu kapsamda Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Zekeriya Tosun ve ekibi ile gerçekleştirdiği “Prothesis for Temporomandibular Joint (Çene Eklemi Protezi)” başlıklı çalışmanın safhalarından bahsederek, Avrupa Patenti (EPO)'ne giden yolu anlattı. 

Çoğunluğu ithal edilen implantlar ve protezlerin yerine yerli olarak tasarlanmış ve üretilmiş ürünlerin elde edilmesinde, üniversitelerde biyomekanik alanında gerçekleştirilen araştırmaların ve projelerin önemli olduğunun altını çizen Dr. Kaymaz, son yıllarda üniversitelerin bu tür çalışmalara verdikleri desteklerin artmasının sevindirici olduğunu belirtti. 

Erzurum Teknik Üniversitesi olarak öğrencilerimizin yapmış oldukları bitirme projeleri ile bu sürece dahil ettiklerini ve mezuniyet sonrası üniversite ortamında proje bazlı geliştirdikleri fikir ve tasarımlar ile iş bulma şanslarının arttığını ifade etti.