Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Üniversitemiz Hakkında

Erzurum Teknik Üniversitesi, 21.07.2010 tarihinde kurulmuş, genç ve dinamik bir üniversitedir.

Bünyemizde Mühendislik ve Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Edebiyat, Fen, Sağlık Bilimleri ve Spor Bilimleri Fakülteleri mevcuttur. Sağlık Bilimleri Fakültemizde önümüzdeki dönemlerde lisans eğitimi başlayacak olup diğer 5 fakültemizde lisans eğitimi devam etmektedir.

Yabancı Diller Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü diğer akademik birimlerimizdir. Sağlık Bilimleri Enstitüsü dışındaki enstitülerimizde lisansüstü eğitim devam etmektedir. Yabancı Diller Yüksek Okulu gerek lisans ve gerekse lisansüstü programlarda yer alan yabancı dil derslerinin yürütülmesini sağlamaktadır.

İlk öğrencilerini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında alan üniversitemizin, 2019 yılı sonu itibarıyla öğrenci sayısı 4.220 olmuştur.

Bünyemizde 288’i akademik, 135’i idari ve 96’sı sürekli işçi kadrolarında olmak üzere toplamda 519 personel bulunmaktadır.

Edebiyat Fakültesinde 6, Fen Fakültesinde 4, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 5, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde 9, Sağlık Bilimleri Fakültesinde 4 ve Spor Bilimleri Fakültesinde 1 adet olmak üzere, toplam 29 bölümümüz bulunmaktadır. Bugün itibariyle bu 29 bölümden 13’ünde eğitim-öğretime devam edilmekte olup diğer bölümlere öğrenci alımıyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Fen Bilimleri alanında 6, Sosyal Bilimler alanında ise 4 ana bilim dalında olmak üzere toplamda 10 ana bilim dalında lisansüstü eğitim sürdürülmektedir.

Üniversitemiz bünyesinde Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜTAM), Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi (ESAM), Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARPAM), Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAUM),

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ETÜSEM), Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere 7 (yedi) adet araştırma ve uygulama merkezi de faaliyetlerine devam etmektedir.

Son olarak teknoloji odaklı fikirlerin geliştirildiği bir ön kuluçka merkezi olan ETÜ Kristal Girişimcilik Merkezi ile teknoloji odaklı eğitimleriyle şehrimize değer katan Mucit Park Bilim ve Fikir Atelyesi, genç fikirlerin ve mucitlerin destekçisi olarak üniversitemiz bünyesinde hizmet vermektedir.