Tercih Rehberi
عربي | فارسی | EN | Русский
E-Posta ÜBYS Blackboard Akademik Takvim COVID-19

ARAMA SONUÇLARI

☰ Menü

Doç. Dr. Güven TURGUT Hocamız Starford Üniversitesi'nin "En Etkili Bilim İnsanları" Listesinde Yer Aldı.(02.12.2020)

Fakültemiz Temel Bilimler Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Güven TURGUT ScienceDirect PLOS Biology dergisinin yayınladığı "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesine Üniversitemizden 3 öğretim üyesi ile birlikte girme başarısını göstermiştir.

"Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" çalışması Stanford Üniversitesi'nden John Ioannidis ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiş olup, çalışmada alanında en az 5 makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansları değerlendirilerek 1996-2019 yılları arasında “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı”ndan elde edilen verilere göre “dünyanın üst düzey bilim insanı” kategorisine giren 100 bin bilim insanı belirlenmiştir.

Çalışmada yer alan akademik performanslar; makale sayısı, h-indeksi, ortak yazarlı yayınlarda hm-indeksi, atıflar, farklı yazarlık pozisyonlarındaki makalelere yapılan atıflar gibi bilimsel kriterler değerlendirmeye alınarak, bilim insanları bireysel çalışma alanlarına göre 22 bilimsel alan ve 176 alt alan olarak sınıflandırılarak "Kariyer Boyu Etki" ve "Yıllık Etki" şeklinde iki adet sıralama listesi oluşturulmuştur. 

"Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesinde dünyadan 100 bin, Türkiye’den 857 akademisyen yer almaktadır. Bu listede yer alan Doç. Dr. Güven TURGUT hocamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 Mendeley tarafından yayımlanan kaynak dosyalara https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2  linkinden ulaşılabilmektedir.